Jdi na obsah Jdi na menu
 


F.O.B. na mušce !!!

14. 1. 2009

 F.O.B. na mušce !!!

Ahoj jak se máte ?

Corbow: Nazdar, máme se vcelku dobře. Přežili jsme vánoční šílenství i novoroční oslavy a chystáme se na lednové koncerty.

Odkud jste ?

Corbow: Město Tábor jest naším domovem. Když to tak úplně již neplatí, jelikož kytarista BIS Obrazeksi koupil rezidenci někde v „Holubích kozách“ u Prahy…či tak nějak se to tam jmenuje. A tudíž si teď hraje na Pražáka

Jak dlouho spolu hrajete ?

Corbow: Tak pokud dobře počítám, tak mi vychází 13 let. Skoro přesně. Jestli si dobře pamatuji, tak na první zkoušku jsem jel někdy o vánocích 1995. A od té doby tu metalovou káru táhneme dál a dál.

Hrajete spolu tedy už pěkně dlouho. Jaké byly začátky kapely ?

Corbow: Začátky byly dobré, jak jinak. Sice chybělo potřebné hráčské a technické vybavení, ale na druhé straně to vyvažovala zapálenost pro věc. Brzy po vzniku jsme začali hrát koncerty a konečně jsme se mohli cítit jako lokální rockstar. To víš v 17ti letech ti jde jen o to, dát kytaru nad hlavu a pořádně zapařit. Což neunesl zpěvák Hans a hnedle na jaře kapelu opustil. Dost dlouho dobu jsme to pak táhli jen ve čtyřech a později pak i ve třech, ale to až po více letech společného fungování.

Přibližte nám styl vaší tvorby.

Corbow: Stylizovat se do škatulek byl u nás asi vždycky problém. Když si poslechneš všechny naše dema a desky, tak zjistíš, že se pokaždé jedná o trochu jinou muziku. Dalo by se říct, že jsme vždycky měli blíže k thrash a death metalu, na které jsme pak nabalovali kousky z dalších stylů, v současný době označeno jako deathmetalcore.

ObrazekJaké je složení vaší kapely ?

Corbow: V současné době hrajeme ve složení: Mára – zpěv, Márty – bicí, BIS – kytara a já Corbow – basa. Jak už jsem zmiňoval výše, dlouho jsme to táhli jen ve třech. Situace byla daná odchodem zakládajícího kytaristy Coache na vojnu, kdy jsem se musel poprat se zpěvem. A když se Coach vrátil, tak mi to tak nějak zůstalo, protože krátce po návratu byl z kapely odejit. Nicméně jsme se před zhruba dvěma lety dohodli, že přibereme sólo zpěv. Což byl určitě krok dopředu. Už jsem nezvládal spojovat basu se zpěvem. A první koncerty a nahrávky ze zkušebny to jen potvrdily. Ke vší smůle ale zpěvák Peťa utrpěl před rokem těžkou dopravní nehodu a leží v komatu. Takže jsme byli zase před rozhodováním, jak to provedeme s vokálním postem. A náhoda tomu chtěla, že jsem potkal Máru. Vysvětlili jsme mu situaci a on nabídku na naprosto nejasnou budoucnost v naší kapele přijal.

Účinkovali jste v soutěži inkubátor jak jste dopadli ?

Corbow: Dopadli jsme úplně nejlépe, jak jsme mohli dopadnout. To znamená, že jsme vyhráli. V prvním kole byl postup do finále víceméně jistý, ale právě ve finále se strhnul lítý boj s konkurenční Translunarií a poté Kombuchou (zdravím). Právě ta nás pár hodin před koncem předběhla a my museli ztracenou pozici pracně dobývat zpět. Což se nakonec hodinu a půl před ukončením hlasování povedlo a FOB mohlo stanou na stupních vítězů.

Tak to blahopřejem. Vaše předešlá deska už je dost stará. Jak jste s ní s
odstupem času spokojeni ?
 
Corbow: Abych ti pravdu řekl, tak já tohle nijak neřeším. Ono to taky nemá moc cenu, protože ta deska je venku 3 roky a stejně bych na ní už nic nemohl změnit. Tenkrát jsme to udělali tak, jak jsme nejlépe mohli a dovedli. Prodejnost a ohlasy byly docela dobré, což nás těšilo právě v době, kdy tato deska byla aktuální. Dneska je to samozřejmě zase o něčem jiném a to málo zkušeností a nápadů, jak udělat věci lépe jsme přesunuli do našeho aktuálního CD – „The Dice – The Seventh Dot For Certain Victory“.

A co vaše nové album ?

Corbow: Nová deska vyšla v polovině listopadu minulého roku a zdá se, že si povede lépe Obrazeknež její předchůdce. Bez reklamní podpory, která je teprve v plenkách, se již prodalo dost kusů a vyšly dost dobré recenze. Zatím je teda brzo něco hodnotit, uvidíme za pul roku.

Kde jste ho točili ?

Corbow: Výběr studia byl pro nás víceméně jasný hned od začátku. I když jsme koketovali i s jinými možnostmi, jak u nás, tak v zahraničí. Pracovní vytížení jednotlivých členů kapely ale nedovolovalo nic jiného, než že jsme zůstali opět v Táboře ve studiu Kocis. Zanedbatelná nebyla ani finanční stránka věci. Přeci jenom nahrávat za Eura se pořád ještě prodraží

Jak dlouho jste dávali materiál dohromady ?

Corbow: Materiál vznikal velmi pozvolna zhruba od roku 2005. Jak už jsem říkal výše, začal jsem mít stále větší problémy skloubit zpěv s hraním na basu a taky vymýšlení vokálních linek jaksi vázlo. Další moře týdnů trvalo, než jsem si daný song osvojil natolik, že jsme ho mohli hrát na koncertě. S příchodem zpěváka Peti se proces komponování velmi urychlil, takže jsme během pár měsíců měli hotové další songy. Bohužel, jeho autonehoda nás na chvíli hodila zpět do minulosti, ale díky příchodu Máry jsme se dokázali zase vyhoupnout na vrchol tvůrčího procesu A pak už to šlo jak na drátkách. Termín nahrávání byl největší inspirace, i když musím přiznat, že některé textové úpravy jsem dodělával s Márou až ve studiu

Jak nahrávání probíhalo ?

Corbow: Jestli mě má krátkodobá paměť opět neklame, tak oficiální datum zahájení byl 4. července 2008. To se začaly nahrávat bicí a pak zhruba v týdenních intervalech zbytek. Vzhledem k tomu, že jsme nahrávali v našem rodném městě a ve studio jsme měli zabookované na 2 měsíce, to byla celkem pohodička. Problémy nastaly až s mícháním, což byla řehole největší a ve studiu jsem se zvukařem Lubošem trávil prakticky celé dny. Kdy jsme zkoušeli vše možné i nemožné. Konec těmto peripetiím udělal datum odevzdání masteru do lisu

Kdo stál za zvukem a produkcí ?

Corbow: Dalo by se říci, že to byla dost kolektivní práce, prostě jak byl čas, tak se dělalo. V mixu jsem se dost angažoval já a kluci dodávali po poslechu zkušebních verzí jen cenné a konstruktivní připomínky typu: přidej kopák, uber kopák, co ta kytara??, sólo víc nahlas apod.:))) Snažili jsme to poslouchat na všech možných aparátech a ono to hrálo vždycky úplně jinak. Jak říkám, byl to boj

Kdo vám píše texty ?

Corbow: O textovou stránku věci se nějak tak dělíme. Hodně aktivní je v této věci náš manager a dost věcí také napsal Peťa. U nás to vždycky bylo tak, že jsme měli pár textů v záloze a pak se jen upravovalo pro muziku. 

ObrazekNěkteří členové mají ještě své další kapely. Je to tak ?

Corbow: Je ale už to není asi tak horké. S Mártym jsme dlouhá léta hráli v rockové všehochuti „JAPAMATA“, která ukončila svojí aktivní činnost někdy na začátku roku 2007. Márty je od té doby samorost a já nastoupil do táborské jazz-flamencové kapely „Acoustic Impact“, kde se angažuji dodnes. Pokud vím, tak BIS je momentálně jen u FOB a Mára obnovil melodic-death metalcorovou kapelu Infall, kde obsluhuje řevy.

Co plánujete do budoucna ?

Manafob: No plány do budoucna jsou jasné – album je venku, takže spousta koncertů u nás i venku, kluby i festivaly a do dvou let další ještě lepší placku :-)


Co byste vzkázali našim čtenářům ?

Corbow: Samé pozitiva a jistoty))   Mrkněte se k nám na stránky:

www.fob.cz

www.bandzone.cz/fob

a poslechněte naší tvorbu. Taktéž přejeme do nového roku jen to nej nej nej a moře dobré muziky!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

COrbow :-D

(KouBASS, 10. 2. 2012 20:04)

ty vole to mne fakt poser :-D corbow ali. Tomaš Kotrba :-D muj ucitel SPS :-D

o bože

(Luxan, 17. 1. 2009 14:00)

3marja interview tady jsou naprosto příšerná, tedy myslím otázky typu univerzál, které se dají položit asi každé kapele, nemusíte mít příliš vědomostí....